Výběr trysky

Jak vybrat správný rozměr a typ trysky?

 

Trysky TCT

 hoi-cham-6_1

Tryska WBN

 

Tryska je nedílnou součástí každé tryskací jednotky či kabiny a pro její výběr, by se měla dodržovat určitá kritéria.
Při dosažení ideálního rozměru trysky dokážete minimalizovat náklady a zvýšit efektivitu při tryskání.

 

 

  • Vnitřní průměr trysky je přímo úměrný spotřebě stlačeného vduchu. Pokud již disponujete kompresorem, je nutné ověřit jeho maximální výkon udáván většinou v m3/min a poté zvolit konkrétní typ trysky. Výkon kompresoru při provozu by neměl klesal pod 4 bar. Pro výpočet Vám uvádíme tabulku.

Bez názvu_1

  •  Pokud nevlastníte kompresor a plánujete nákup celé technologie, je dobré zamyslet se nejdříve nad výkonem při tryskání, respektivě co bude ve většině případech upravováno (tryskáno)? Pokud např. plánujete odstraňovat silné vrstvy barev či rzi z oceli, je nutné zvolit větší průměr trysky, tak aby bylo tryskání co nejúčinnější. Mějte však v patrnosti vyšší provozní náklady, které při větším průměru trysky nastanou. Potřeby zákazníka jsou vždy individuální, proto pokud si nejste jistí, jaký průměr a typ trysky zvolit, neváhejte nás kontaktovat.

 

Vnitřní materiál trysky pro určitý typ abraziva

Trysky dodáváme nejen v několika rozměrech ale také v různém provedení vnitřních materiálů.
Životnost trysky zpravidla záleží na abrazivní materiálu, který je využíván. Čím ostrohranější zrno budete využívat, tím více se vnitřní stěna opotřebovává. Pro tryskání doporučujeme trysky..

TC - Thungsten-carbide

Které jsou vhodné pro tryskání s méně agresivními tryskacími materiály jako je struska, balotina a ořechové skořápky. Trysky jsou standardně těžší oproti jiným typům, naopak jsou cenově dostupnější. Životnost trysky je 400 hodin.
performer-WEB

SC - Silicon-carbide

Vhodné pro tryskání s méně agresivními tryskacími materiály jako je struska, balotina a jiné. Výhodou těchto trysek je výrazně nižší hmotnost oproti materiálu Thungsten-carbide a delší životnost, která je 600 hodin.
WEB

BC - Bor-carbide

Vhodné pro tryskání s nejagresivnějšími tryskacími materiály jako je ocelová drť, karbid křemíku, sekaný drát a další. Výhodou těchto trysek je nižší hmotnost a velmi dlouhá životnost, která je 1000 hodin.
 
performer-1000

 

 

Tryska s mlžnou clonou

 

Pro případy, kdy se provádí tryskání v centrech měst, na nádražích apod. dodáváme trysky s vodní clonou.
Výhodou je minimalizace prašnosti až o 90% a lepší účinnost o 20%. Vhodné pro tryskání v centrech měst atd.
Univerzální pro všechny držáky a trysky s hrubým zá
Vnitřní materiál: TC Tungsten–carbide s životností 400 hodinvitem 50mm.
Tělo (plášť) trysky: hliník
Vodní tryska 2 (na úpravu)

 

Trysky na hadici

Některé typy trysek jsou určené pro montáž přímo do tryskací hadice nikoliv do držáku. Řada Contracor GTC nebo GBC je dodávána na hadice o vnitřním průměru 25 nebo 32mm.
Výhodou je jejich nižší cena a minimální rozměry.

 

Trysky na hadici

 

Uložení trysky

Nejběžnější způsob držení trysky je pomocí držáku, který je většinou dodáván z lehkého a odolného nylonu. Nylonový držák obsahuje hrubý 25 nebo 50mm závit do kterého se snadno našroubuje požadovaná tryska. Při montáži se opačný konec držáku namontuje (otáčením doprava) na hadici a zajistí dodanými šroubky. Po vložení těsnění se našroubuje tryska, která se přitáhle pouze rukou, nikoliv klěštěmi.
 
 
Součástí držáku je těsnění a sada šroubů pro zajištění.
nhp

 

 

 

 

Doporučená výměna trysky


Tryska by měla být vyměněna, pokud se její průměr zvýšil o maximálně 2 mm (nebo dříve, pokud se tlak výrazně sníží). Je třeba pravidelně kontrolovat její průměr a to min po každých 160 pracovních hodinách.