Výběr abrazivního materiálu

Abrazivní materiál a jeho výběr.

 

c1d71531-0ab5-46eb-800a-80af2c37da2d_1

 

 

 

 

thumb_C_GRADE_30_60_1_3787e

image

Správná volba tryskacího materiálu je rozhodujícím aspektem, který ovlivňuje výkon při tryskání a výsledný vzhled povrchu. Ideální tryskání závisí na zrnitosti, tvaru a specifické hmotnosti zrna a měla by být vždy určena praktickými zkouškami.
 
Velikost abrazivního materiálu (zrn) by měla vždy udávat velikost trysky pro správný chod tryskání.
 
 
Každý typ abraziva je vhodný pro určitý druh zařízení. Některá jsou určená pro tryskání metacími koly, další jako médium pro leštění apod. Nevíte jaký typ abrazivního materiálu je vhodný pro Vaše zařízení??  

 

 

Injektorový typ zařízení

 

Tento systém využívá pro pohon tryskacího média podtlak (podobný jako fixírka). Je doporučeno využívat lehčí abraziva, která se snadno distribují skrze nasávací hadici do injektorové pistole. Jedná se převážně o materiály jako je balotina, zirblast, soda atd.

 

 

Tlakový typ zařízení

 

Výhodou tryskacích tlakových systémů je možnost využití takřka všech druhů tryskacích materiálů. Od lehkých kulatých médií po ostrohranná velmi těžká abraziva. Lehčí abraziva jako je balotina a zirblast jsou však využívána více v injektorových zařízeních.

 

 

Metací kola - Tryskač

 
U zařízeních s metacími koly neboli tryskači, se využívají převážně těžké tryskací materiály. Nejčastěji se jedná o ocelový granulát nebo ve vyjímečných případech také o ocelovou drť.

 

 

 

Ocelové tryskací médium

 

Ocelový granulát či drť je vhodná pro účinné odstraňování barev rzi a jiných nečistot. Zpravidla se tento materiál využívá v zařízeních se zpětnou recyklací.
 
Využití v tlakových zařízeních nebo v tryskačích s metacími koly.
Ocelový granulát

 

 

Oxid hlinitý, karbid křemíku a granát

 

Agresivní média, jako jsou tyto, vynikají vysokou abrazivní účinností. Je však třeba zvážit urychlené opotřebení jakékoli části skříně, dávkovacího ventilu, trysky a hadic, které přicházejí do styku s médiem.
 
V případě použití agresivního tryskacího média je třeba použít trysku z Bor-karbidu.
Využití v tlakových systémech a ve vyjímečných případech také v injektorových systémech.
Karbid křemíku kolečko

 

 

Skleněné kuličky

 

Většina kuliček bývá upravena tak, aby zajistila provoz s volným průtokem i v podmínkách mírné vlhkosti. Skleněné kuličky, vystavené nadměrné vlhkosti, mohou být po důkladném vyschnutí a rozbití jakýchkoliv hrud znovu použity. Vhodné pro leštění a jiné strukturování.
 
Využití v injektorových i tlakových zařízeních.
Balotina kolečko

 

 

Struska

 

Je velmi univerzální a ekologicky nezávadný abrazivní materiál.
 
Vhodné pro injektorová i tlaková zařízení.
Struska kolečko

 

 

Písek

 

Písek by nikdy neměl být používán z důvodu ochrany obsluhy před vdechováním křemičitého prachu kdy vzniká silikóza. Je doporučeno využívat jeho ekologickou náhradu - strusku.

 

VAROVÁNÍ! Abrazivní tryskání pískem obsahující křemičitý prach může způsobit vážné nebo smrtelné respirační onemocnění.