Užitečné rady a tipy

daumen_1

 

Rádi se s Vámi podělíme o naše zkušenosti

Níže jsme pro Vás připravily užitečné rady a typy, které Vám mohou usnadnit práci a společné úkony s tryskáním..

 

Nastavení dávkovacího ventilu

 

Nedaří se Vám nastavit proudění abrazivního materiálu z regulátoru, tak aby bylo tryskání co nejúčinnější?? Zpravidla je nejlepší pomocníkem úplné uzavření ventilu a po spuštění jednotky ventil postupně otevírat dokud abrazivní materiál nezačne vycházet z trysky a dopadat na povrch. Neplatí čím více abrazivního materiálu proudí ve vzduchu tím lépe. Je tomu přesně naopak, jelikož zrno potřebuje získat co nejvyšší rychlost.

 

fsv1

metering-valve-sa_1464006065

 

Zvýšení výkonu při pískování

 

Chcete maximálně zvýšit výkon při tryskání? Z praxe je tato otázka běžnou záležitostí a co pro to tedy udělat??
 
Efektivita při tryskání závisí na velikosti trysky, výkonu kompresoru, pracovním tlaku, a typu abrazivního materiálu.
 
 
 
  • Jedna z možností je náhrada Vaší standardní trysky za trysku speciální. Nabízíme trysky Double Venturi, které jsou účinnější až o 30% a šetří provozní náklady. Dále dodáváme ploché trysky pro tryskání velkých ploch nebo trysky EXTRA dlouhé pro tryskání ze vzdálenosti 1 – 2m. Využít lze také trysku s vodní clonou, která špínu a nečistoty díky vodě vyplavuje.
 
 
  • Další možností jak zvýšit produktivitu je volba vhodného abrazivního materiálu. Ostrost a tvrdost zrna materiálu jsou důležité aspekty, které ovlivňují účinnost tryskání. Čím je materiál tvrdší a více ostrohranný, tím je účinnost tryskání vyšší. Každý výrobek však vyžaduje určitý typ abraziva tak, aby nedocházelo k poškození povrchu nebo zbytečně velkému profilu (hrubost).
 
  • Volba vhodného kompresoru je při výkonu tryskání zásadní. Je nutné dodržet minimální výkon - průtok (m3/min), který je uváděný u zařízení. Při nastavení vyššího tlaku 10bar a výjímečně také 12bar je tryskání mnohonásobně účinnější. Zpravidla je však pracovní tlak při této aplikaci nejčastěji v rozmězí od 6 do 8 bar.

 

 

 

 

 

Vyprázdnění tlakové nádoby (kabinová pískovačka)

 

Pro vyprázdnění abraziva z tlakové kabiny umístěte prázdnou nádobu na rošt skříně, snižte tlak na 3bar a maximálně otevřete dávkovací ventil abraziva. Demontujte trysku a gumové těsnění z držáku trysky, zavřete dvířka a sešlápněte nožní pedál. Průtok média má být směrován do nádoby, dokud není plný. Opakujte tak často, dokud není kabina prázdná. Při manipulaci s nádobou je třeba dodržovat místní předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Když je kabina prázdná, vraťte dávkovací ventil do původní polohy. Zkontrolujte a vyčistěte (stlačeným vzduchem) závity na držáku trysky a trysky dříve, než znovu nainstalujete.
 

 

 

 

 

Vyprázdnění tlakové tryskací jednotky (mobilní pískovačky)

 

 

Chcete-li odstranit abrazivo z tryskací tlakové jednotky, měli byste zařízení odtlakovat a poté odpojit tryskací hadici společně s pryžovým těsněním na spojce. Dále je zapotřebí zcela otevřít dávkovací ventil a při sepnutí uzavřít kulový ventil v potrubí stlačeného vzduchu stroje. Při takové konfiguraci ventilu stlačený vzduch vstupuje pouze do nádoby jednotky a z ní vytlačuje abrazivo. Po vyprázdnění očistěte dosedací plochu spojky a namontujte gumové těsnění.
 

 

 

 

 

Doporučená výměna a kontrola trysky

Tryska by měla být vyměněna, pokud se její průměr zvýšil o více jak 2mm nebo pokud se provozní tlak výrazně sníží. Je třeba pravidelně kontrolovat její průměr a to min. po každých 160 pracovních hodinách.
 
Jak zjistíte průměr trysky? U klasické trysky u které je její průměr po celé délce se jednoduše změří posuvným měřítkem. Pokud již vlastníte Venturi trysku, která se u přední části rozšiřuje, je problém si tento průměr ověřit.
Jako dobrý pomocník Vám pomůže měrka.
V krajních případech poslouží vrták jako měrka, který po změření vložíte do trysky a porovnáte.
elcometer-103-blast-nozzle-gauge