Lakování jako nekovové nanášení ochranné vrstvy na ocelové prvky, litinu, dřevo, beton a jiné, je nejvíce využívané pro svoji vynikající ochranu před korozí a jinými nežádoucími vlivy. Po odmaštění, fosfátování nebo otryskání jak nového či starého dílu je následná povrchová úprava takřka nutností pro jeji dlouhou životnost. Jako nejznámější je mokré a práškové lakování, kdy každé má své výhody i nevýhody.
Mokré lakování
Mokré lakování lze aplikovat ručně a to štětcem nebo válečkem. Pro účinnější nanášení se však využívají nízkotlaké či středotlaké pistole, které pracují při tlaku od 1 do 6 bar. Barva je u těchto pistolí unášena pomocí stlačeného vzduchu a většinou je zásobena v nádobce integrované na pistoli nebo mimo ni. Pro lepší ochranu zdraví a prostředí probíhá lakování v boxech či kabinách s odsáváním a použitím uhlíkových filtrů.
Pro nejeefektivnější způsob nanášení mokrých barev se používá vysokotlaké stříkací zařízení, které výrazně šetří provozní náklady jelikož pro pohon využívá pouze elektrickou energii, nikoliv stlačený vzduch. Jedná se velmi výkonou pumpu, kterou lze aplikovat i velmi husté, tixotropní a speciální barvy. Zařízení pracuje při tlaku až 300 bar, kdy lze nanášet silnou vrstvu s velkým počtem m2/hod.Pokud uvažujete o nákupu vysokotlakého stříkacího zařízení, neváhejte nás kontaktovat a rádi Vám vypracujeme cenovou nabídku.
|
Nanášet lze velmi širokou škálu barev kdy mezi nejznámější patří akrylátová, syntetická, polyuretanová či epoxidová barva.
Oblast použití
Stavebnictví, strojírenství, autolakovky, dřevoprůmysl, apod.
Výhody a nevýhody mokrého lakování
Výhody
-
Lze aplikovat na neomezeně velké díly jako jsou konstrukce, sila, nádrže apod.
-
Širší sortiment odstínů
Nevýhody
-
Kratší životnost oproti práškovým barvám
-
Délka vytvrzení vytvořeného povlaku (dáno materiálem a teplotou)
Aplikační podmínky
Při aplikaci ochranných hmot jsou nejdůležitějšími faktory: stav povrchu, teplota povrchu, okolní podmínky v průběhu aplikace.
Aplikace by neměla být prováděna
-
Při teplotě nižší než minimální teplota dovolená pro aplikaci a vytvrzování produktu
-
Za mlhy, nebo za silného deště a sněžení
-
Pokud je povrch mokrý a vyskytla se kondenzace.
Při teplotě nižší než 5°C dochází u některých nátěrových hmot (zejména u epoxidů) ke zpomalení nebo dokonce zastavení procesu vytvrzování. Funkčnost jiných nátěrových hmot není však vážně ohrožena. Některé speciální nátěrové hmoty mohou být aplikovány i při nižší teplotě než 0°C. Důležité je aby byl upravovaný povrch čistý a nebyl na něm sníh nebo led
Lakování práškovou barvou – komaxit
Práškové lakování je moderní technologie povrchové úpravy kovových i nekovových materiálů. Předpokladem pro kvalitní nástřik je správná předúprava, která probíhá chemickými technologiemi (fosfátování, odmašťování apod.) nebo pomocí tryskání.
Aplikace práškové barvy probíhá ve stříkací kabině pomocí elektrostatického nebo elektrokinetického nanášecího zařízení. Po nanesení práškové barvy dochází k vytvrzení v peci při teplotě od 140 do 200°C. |
Tato technologie splňuje přísná kritéria pro ochranu životního prostředí.
Oblast použití
Automobilový průmysl, strojírenství, tzv. bílý průmysl (lednice, pračky, sporáky) a jiné.
Výhody a nevýhody práškového lakování
Výhody
-
Krátká doba aplikace – cca 30 min dle velikosti a materiálu
-
Vysoká kvalita lakované vrstvy – vypalovaná barva
Nevýhody
-
Omezené parametry lakovaných konstrukcí – závislé na velikosti pece
-
Užší sortiment odstínů
Špatná kvalita nátěru?.
Příčin závad při lakování může být mnoho..
Většinou nebývá problémem kvalita nanášeného nátěru ale samotný podklad či jeho připravenost. Příprava povrchu je velmi důležitá a v některých případech je také časově a finančně náročnější než samotný nátěr.