Kabinové tryskání

BNP Cabinet2
 
Princip kabinového tryskání neboli pískování spočívá v příměsi abrazivního materiálu se stlačeným vzduchem, který vrhá tento materiál vysokou rychlostí na tryskaný díl. Celý proces probíhá v uzavřené kabině neboli boxu různých velikostí. Tyto boxy lze využít jak v průmyslovém odvětví (pro třísměnný provoz) tak i v domácím prostředí jako jsou garáže apod. a to bez zatěžování okolí.
 
Pro tryskání lze využít takřka jakýkoliv abrazivní materiál jako je ocelová drť, balotina, struska, korund a další, kdy lze povrch nejenom čistit ale také provádět tzv. zvýraznění let, matnění a leštění. Většina našich nabízených kabin je vybavena odsáváním s filtrací a cyklónovým odlučovačem. Abrazivní materiál je díky těmto komponentům neustále recyklován a vracen zpět do tryskací jednotky (nádoby). Tímto způsobem je zajištěn efektivní a ekonomický způsob tryskání.
 

 

 

 

 

 

 

Kabiny se dělí dle zpracování na injektorové, tlakové ale i vodní

 

 

 

 
Injektorové tryskací kabiny jsou vhodné pro jemné tryskací práce za použití lehčích typů abrazivních materiálů jako je balotina, zirblast a plastická média.

 

Princip tryskání je založen na přisávání tryskacího materiálu do stlačeného vzduchu (podobné jako fixírka), kde smíchání probíhá v ruční nebo automatické pistoli

 


Operating-Principles-300x221

 

contracor_cab_kammio

gx2

              Ruční pistole GX

ga2

   Pistole GA (pro upevnění k držáku)

 

 

 

Injektorový systém není tak účinný jako tlakový

Ale naopak je možné využití tlaku už od 1 bar a tryskání může probíhat neustále.

 

  • Výhody

 
Systém je vhodný pro leštění, matnění a sjednocování povrchů různých druhů materiálů jako je hliník, mosaz, plastové díly a všude tam kde je zapotřebí zabránit deformaci čištěných dílů.
 
  • Nevýhody

 
Nižší účinnost oproti tlakovým kabinám
 
Nelze použít těžké abrazivní materiály jako je ocelová nebo litinová drť.
 
Blastcor-BC-80-2

 

 

 

 

Tlakové tryskací kabiny

Jsou určeny pro profesionální tryskání všemi dostupnými typy abraziv (ocelová drť, nerezová drť, korund, balotina, zirblast, struska, apod.).

 
Tryskání je mnohonásobně účinnější oproti kabinám injektorovým jelikož celý proces probíhá pod tlakem.

 

V tlakové nádobě je abrazivní materiál natlakován a distribuován skrze regulační ventil do T kusu. Následně médium získává vysokou rychlost a je vrháno na otryskávanou plochu. Umístění tlakové nádoby bývá většinou pod nebo za kabinou.
Operating-Principles-2-300x239

 

 

Kabiny jsou přizpůsobeny pro celodenní práci a kladou důraz na komfort při tryskání, čímž zajišťují vysokou výkonnost a kvalitu upravovaných povrchů. Tento princip je zejména vhodný ve strojírenském, automobilovém ale i dřevařském průmyslu kde lze provádět strukturování dřeva (zvýraznění let).

 

NTC1_small c0394ae09459383d0c63f554566cbc87

STC1

 

Tryska PTC krátká
Široký sortiment trysek k tryskacím tlakovým kabinám.
Dodáváno od průměru 3,5mm do 12mm a speciální trysky pro povrchovou úpravu vnitřních stěn trubek.
  • Výhody
 
Mnohonásobně vyšší účinnost
Možnost využít takřka všechny typy tryskacích materiálů.
 
 
 
 
  • Nevýhody
 
Vyšší spotřeba stlačeného vzduchu oproti kabinám injektorovým.
Vyšší pořizovací cena.
eco_p_base_1

 

 

 

 

 

Vodní tryskací kabiny

Jsou využívány pro účinnější ale zároveň stejně šetrné tryskání jako u kabin injektorových. Podobně jako u injektorových kabin je abrazivní materiál unášen pomocí stlačeného vzduchu s tím rozdílem, že jako třetí prvek je použita kapalina. 

 

 

Smíchání těchto tří prvků (vzduch, abrazivo a voda) probíhá ve speciální pistoly která se ovládá ručně nebo ji lze připevnit na držák.
Tryskání je díky kapalině účinnější, jelikož ta nečistoty vyplavuje.
images

 

 

Při tryskání je prach pohlcován kapalinou, která je společně s nečistotami filtrována přes speciální sedimentační nádrž. V této nádrži se oddělují nečistoty od kapaliny a ta je následně vracena zpět do skříně pomocí polyuretanového čerpadla. Do kapaliny je přimíchán speciální roztok – inhibitor, který zabraňuje okamžité korozi ocelových prvků. Vhodné pro průmyslové odvětví a renovaci historických vozidel, kdy lze čistit hliník, ocel a další. Po tryskání je povrch osušen stlačeným vzduchem a připraven na další použití.

 

Vapormatt_02_1
Schéma tryskací kabiny pro tryskání s vodou.
Systém Vapormatt

 

  • Výhody
 
Vyšší úroveň čištění kdy kapalina účinně vyplavuje nečistoty a povrch zároveň odmastí.
Není nutný další prvek filtrace – odsávání
Nižší spotřeba stlačeného vzduchu oproti kabinám tlakovým
 
  • Nevýhody
 
Vyšší pořizovací cena.
 vodní kabina Tryton